نوکیا، نقطه قوتی که ورشکست شد

بحران مالی مثل زلزله ای بود که در سال های گذشته کشورهای جنوب اروپا را زیر و رو کرد. اقتصاد یونان و اروپا بیشترین ضربه را از این بحران جهانی خوردند. در عوض اقتصاد کشورهای اسکاندیناوی در این سال ها از پس لرزه های این زلزله در امان بودند تا اینکه مدتی پیش موسسه S&P اعلام کرد که سطح دورنمای اقتصادی فنلاند از AAA به AA+ نزول کرده است. نزول اقتصاد فنلاند می تواند ریشه در بحران مالی یا ضعیف شدن اقتصاد اروپا داشته باشد، ولی نخست وزیر این کشور در مصاحبه ای که سر و صدای زیادی به پا کرده، مقصر این وضعیت را یک نام تجاری بزرگ می داند؛ شرکت اپل.

nokia-sues-apple

فنلاند به پشتوانه جنگل هایش یکی از غول های صنعت کاغذ سازی در جهان به شمار می رود و کاغذ برای مردم این کشور سردسیر حکم نفت برای مردم خاورمیانه را دارد. صنایع فنلاند همچنین در سال های نه چندان دور به لطف شرکت نوکیا توانست در جهان مطرح شود، ولی نزول این دو از نگاه نخست وزیر این کشور ارتباط مستقیمی با اوج گیری اپل و محصولاتش دارد. استوب میگوید: “فکر می کنم بتوانیم بگوییم که آی فون نوکیا را کشت و آی پد صنایع کاغذسازی فنلاند را از بین برد.”نوکیا که مرکزش در هلسینکی واقع است، در سال های 2000 مشهورترین برند گوشی در جهان بود و یک نفر از هر 3 نفر از گوشی های این شرکت استفاده می کرد. ولی با ظهور تلفن های هوشمند سهم خودش در بازار را به سامسونگ و اپل داد.

آیپد در سال 2010 معرفی شد و بعد از آن بود که تبلت هایی به اندازه صفحات کتاب بازار را پر کرد. تولید کاغذ فنلاند پس از نزولی چند ساله در سال 2009 اوج گرفت، ولی فقط یک سال بعد و همزمان با ورود آی پد به بازار، دوباره در سراشیبی افتاد. اعلام گزارش موسسه S&P فرصتی بود تا استوب شرکت اپل را به عنوان متهم اصلی این ماجرا معرفی کند، ولی همزمان وعده داد که صنایع فنلاند در مسیر تازه ای قرار گرفته و می تواند به زودی دوباره اوج بگیرد. استوب می گوید: “صنایع چوب ما به آرامی از صنعت کاغذسازی به سمت انرژی های سبز در حرکت است. صنایع I.T. ما هم از دوران تولید سخت افزار مثل گوشی نوکیا عبور و روی ساخت بازی های کامپیوتری تمرکز کرده است.” البته نظریه استاب مخالفانی هم دارد.

رقیب اصلی نوکیا در سال های گذشته گوشی ها با سیستم عامل اندروید بوده و در سال 2012 شرکت سامسونگ بود که جای نوکیا را به عنوان پرفروش ترین گوشی جهان گرفت. همچنین برای اقتصاد دانان، نزول صنایع کاغذ فنلاند از 30 سال قبل شروع شده و نمی تواند ارتباط زیادی با ظهور آی پد داشته باشد. برای استاب 46 ساله که حضور پررنگی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دارد، به نظر می رسد چنین تفسیری بیشتر برای فرار از فشار سیاسی است که نزول اقتصاد فنلاند بوجود آورده است. او که ریاست دولتی متشکل از ائتلاف 4 حزب را بر عهده دارد، در هفته های اخبر جلسات متعددی با احزاب مخالف برای نجات اقتصاد فنلاند از این وضعیت جدید داشته است.

منبع: http://www.sefidak.com/technology/technology-news/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%88%D8%B1%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA%DA%AF%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%86%D9%88%DA%A9%DB%8C%D8%A7-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *