نظرات فرزندان در خصوص سیسمونی در اینده

اغلب رسم خريد سيسموني براي فرزند اول به خاطر ورود تازه اين مهمان به خانه انجام مي‌شود. زماني كه هزينه فراواني براي خريد سيسموني انجام شود، كودك به مرور خود را صاحب آن مي‌داند، آن وقت سخت مي‌توان به كودك ياد داد كه خواهر و برادر‌هاي بعدي او همانقدر صاحب وسايل بازي و… هستند كه او خود را صاحب آنها مي‌داند.
Image result for ‫سیسمونی‬‎
تعلق همه امكانات به فرزند اول پايه حسادت‌هاي بچه‌هاي خانواده به هم و گاهي يكي از دلايل عدم‌تمايل فرزند اول به داشتن خواهر و برادر است. مرور خاطرات استقبال از فرزند اول و عدم‌خريدهاي آنچناني براي فرزند دوم و سوم، مي‌تواند بهانه تلقي تبعيض در خانه شود.

در سال‌هاي نه‌چندان دور، تهيه سيسموني فرصت هنرورزي خوبي براي مادران و خانواده‌ها به‌حساب مي‌آمد. بسياري از مايحتاج سيسموني‌ها كار دست مادرها و مادربزرگ‌هاي هنرمند بود. لباس‌هايي كه با خياطي دوخته و با گلدوزي و تكه‌دوزي تزئين مي‌شد. لباس‌هاي گرم زمستاني كه حاصل بافت خانم‌هاي خانه با كامواهاي خوش رنگ و شاد بود، سرويس‌هاي خواب نوزاد كه با تدبيرهاي مادرانه از هنرهاي خياطي، تكه دوزي، خريد الياف مناسب و… آماده مي‌شد، ديوار اتاق بسياري از نوزادان هم با تابلو‌هاي كار دست مادران تزئين مي‌شد اما ظاهرا امروزه ترجيح مي‌دهيم فقط پول خرج كنيم و بخريم. درحالي‌كه هنرهاي خانگي مادران در تهيه سيسموني كه حاصل كار دست آنها باشد از ميزان افسردگي دوران زايمان و پس از آن كم مي‌كند. سرگرمي و نشاط حاصل از آن مادران را براي پرستاري از نوزاد آينده پرحوصله‌تر مي‌كند و به نوعي تمرين خوبي براي تسلط بر انجام كارهاي معمول زندگي، زمان، استراحت و… است. با اين كار بچه‌ها هم در آينده بيشتر متوجه انتظار شيرين خانواده براي آمدنشان مي‌شوند. اين هنر‌ها از سويي به اقتصاد خانواده هم كمك مي‌كند و از طرفي به راحتي، امكان تكرار براي فرزندان بعدي را هم دارد و هم اينكه از نظر بچه‌ها در سال‌هاي بزرگسالي يادگاري خوبي از دوران كودكي‌شان تلقي مي‌شود.
ويترين كودك و چيدمان اسباب بازي و برخي وسايل ديگر در آن، مقدمه‌اي است براي دعواهاي كودكانه و فخرفروشي‌‌در آينده نزديك بعد از تولدشان‌. زماني كه براي استقبال از نوزاد تازه وارد، رسم خريد سيسموني انجام مي‌شود، چه لزومي دارد كه در پي آن مراسمي براي نشان‌دادن وسايل به اقوام و دوستان هم برگزار شود كه همين نشان دادن وسايل نوزاد پا به جهان نگذاشته، بهانه گريه و التماس چند كودك ديگر در مهماني بشود؟ آموزش چشم و هم چشمي و همه عواقب آن به كودكان از جايي مثل همين مهماني‌ها شروع مي‌شود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *