ماست ساده بدون چربی

تحقیق جدیدی بر روی ۶۵۰۰ مرد و زن نشان داده که افرادی که در هفته بیش از دو پرس ماست می‌خورند دارای سیستم هاضمه‌ی بهتری بوده و پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین B2 و B12 بیشتری مصرف می‌کنند. البته این دلیل سالم‌تر بودنشان هم هست، و بهتر است بدانید که تری‌گلیسیرید، گلوکز و فشار خون قلبی این افراد، پایین‌تر از افرادی است که کمتر ماست می‌خورند.


چند توصیه
از ماست‌هایی که شبیه «ژله‌ی شیر مزه‌دارشده» هستند خودداری کنید. برچسب مواد سازنده آن را چک کنید. باید حاوی شیر  پرورده باشد.


آیا شیر یونانی را به شیر سنتی ترجیح می‌دهید؟ هر دویشان خوبند. سوای نوع پروتئین‌هایشان (در یک فنجان از شیر یونانی ۲۰ گرم پروتئین وجود دارد در حالی که در شیر عادی ۱۰ گرم است)، اما همان مقدار مواد مغذی و پروبیوتیک را بدست می‌آورید.
بهترین ماست‌ها
۱. ماست یونانی وانیلی بدون چربی: بله، این ماست مزه‌دار است، اما با شکر طبیعی و بدون هیچ رنگ و یا مزه‌ی اضافی. در هر فنجان از آن ۱۷۰ کالری و ۲۲ گرم پروتئین وجود دارد.
۲. فواید ماست ساده‌ی بدون چربی: دارای ۱۰ گرم پروتئین و ۱۱۰ کالری در هر فنجان است، و بهترین گزینه برای افزودن به اسموتی‌ها، بلغور جودوسر، و یا غلات با کمی عسل روی آن یا شیره‌ی افرا.
۳. شیربادام پرورده‌ی بسیار خوشمزه یونانی فاقد مواد لبنی: برای افرادی که میانه ی خوبی با شیر لبنی ندارند این گزینه‌ی خوبی است. طبع شیر، سرد است و به این دلیل ماست هم جزء مواد غذایی با طبع سرد و تر به شمار می‌رود. خاصیت رطوبت‌بخشی این ماده غذایی باعث شده تا علاوه بر مصرف خوراکی بتوان آن را به عنوان یک داروی طبیعی برای مشکلات پوستی هم به کار برد؛ مثلا افرادی که پوست خشکی دارند می‌توانند برای رفع مشکل‌شان از ماست به دو صورت استفاده کنند. اگر خشکی در یک بخش خاصی از پوست بروز کرده، ماست را به صورت موضعی به همان محل بمالند. گذشته از این کسانی که پوست‌شان خیلی خشک است، ماسک ماست تهیه کنند. یک لایه از ماست را بر سطح پوست بمالند و بگذارند چند دقیقه‌ای به همان حالت باقی بماند.

مصلحات را فراموش نکنید!

برای ماست، سه مصلح وجود دارد که ناراحتی ناشی از خوردن ماست را از بین می‌برد؛ گیاه نعناع، آویشن و زنیان را اگر همراه ماست بخورید به هضم آن کمک می‌کند. افرادی که طبع‌شان سرد است در فصل گرم و سرد (خصوصا در فصل سرد سال) می‌توانند مقدار مصلحات بیشتری را استفاده کنند ولی در مقابل کسانی که گرم‌مزاج هستند، بهتر است در فصول گرم سال مقدار کمتری مصلحات را به ماست بیفزایند اما در فصل سرد در این زمینه محدودیتی ندارند.

برای زن و شوهرها

ماست بر میل جنسی هم اثر می‌گذارد. خوردن ماست برای آنهایی که طبع گرمی دارند، نشاط را افزایش می‌دهد و میل جنسی را بیشتر می‌کند اما کسانی که طبع‌شان سرد است، با خوردن ماست حالت رخوت و سستی به آنها دست می‌دهد، از انرژی‌شان کاسته می‌شود و میل جنسی را هم در سردمزاج‌ها کم می‌کند.

خودتان را به ماست نبندید

ماست نفخ می‌آورد و دستگاه گوارش را ضعیف می‌کند پس به خاطر خواص بی‌شمارش در مصرف آن افراط نکنید. البته برای خنثی کردن اثرات منفی ماست، راه‌حل مطمئنی هست. اگر در کنار ماست از مصلحات آن هم استفاده شود، مشکل برطرف می‌شود. 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *