لوازم مناسب جهت استحمام روزانهٔ نوزاد

استحمام روزانهٔ نوزاد، در حفظ سلامتى و رشد کودک تأثير بسزائى دارد. کودک پس از هر بار استحمام نشاط و آرامش خود را به‌دست آورده.

40877669571556393239

به خوبى شير مى‌خورد و به راحتى به خواب مى‌رودهمچنين در هنگام استحمام، مادر و يا مراقب کودک، امکان آن را خواهند يافت که بدن کودک را مورد مشاهده قرار داده، از وجود هرگونه التهاب، ورم و يا حالت غيرعادى آگاه شوند و در بهبود آن بکوشند.

بايد کليه لوازم بهداشتی کودک مورد نياز را قبلاً آماده کرده، در دسترس قرار دهيد تا ضمن کار مجبور نشويد نوزاد را به حال خود رها نموده، به‌دنبال وسيله‌اى بگرديد. اين عمل ضمن اينکه او را در معرض سرماخوردگى قرار مى‌دهد، باعث بى‌علاقگى نوزاد به استحمام مى‌شود.

بهتر است در روزهاى اول تولد براى اطمينان از سازگارى دماى بدن نوزاد با محيط خارج رحمى پيش از استحمام درجهٔ حرارت نوزاد را از راه زيربغل کنترل کنيد.

هرگز آب گرم را قبل از آب سرد، داخل وان يا لگن نريزيد، زيرا اگر فراموش کرده باشيد که آب سرد را به آن اضافه کنيد، موجب سوختگى پوست نوزاد خواهد شد.

سعى کنيد از دو ميز براى حمام کردن نوزاد استفاده کنيد، وسايل شستشو، مانند لگن يا وان، پارچ آب، صابون، ليف و امثال آن را روى يکى از ميزها، حوله، لباس‌هاى مورد نياز، وسايل پيچيدن کهنه و غيره را روى ميز ديگر قرار دهيد. اگر ميزى در اختيار نداريد، مى‌توانيد از تختخواب نوزاد براى گذاشتن حوله و لباس استفاده کنيد و شستشو را کنار تخت انجام دهيد. – محلى که در آنجا نوزاد را حمام مى‌کنيد بايد به اندازه کافى گرم باشد (۲۲ تا ۲۵ درجه سانتى‌گراد) و استحمام را بيش از ۱۰ دقيقه طول ندهيد. – در زمستان، حوله‌ها را قبلاً روى شوفاژ يا بخارى گرم کنيد، سپس به تهيه وسايل لازم بپردازيد. – روى ميزى که کودک را پس از شستشو در آنجا قرار مى‌دهيد، تشک يا پتوئى بيندازيد و روى آن مشمعى بکشيد. سپس حوله را روى مشمع پهن کنيد. – درجه حرارت مناسب آب، براى استحمام کودک، ۳۸ درجه سانتيگراد است. ولى بايد آب داخل لگن و پارچ را يکى دو درجه گرم‌تر تهيه کنيد زيرا تا زمانى که لباس‌هاى نوزاد را از تن وى در مى‌آوريد کمى سرد مى‌شود. – وقتى نوزاد را روى ميز يا داخل لگن و وان قرار مى‌دهيد، هرگز او را رها نکنيد، بلکه بايد هميشه يک دستتان به‌عنوان حائل روى بدن او قرار گيرد زيرا ممکن است در نتيجه يک لحظه غفلت شما به زمين بيفتد. – نوزاد را هميشه قبل از موعد تغذيه، حمام کنيد نه بعد از آن و با شکم پر، امّا فاصله حمام دادن با تغذيهٔ قبلى، نبايد به اندازه‌اى باشد که در هنگام استحمام، کودک احساس گرسنگى نمايد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *