شیرینی نخودچی خانگی اصیل

شیرینی نخودچی یا نان نخودچی یکی از شیرینی‌های سنتی شهر قزوین و از معروف‌ترین شیرینی‌های سنتی ایرانی است. ماده اصلی شیرینی نخودچی که به شیرینی عید نیز شهرت دارد، آرد نخودچی است و برای تهیه آن باید از بهترین و با کیفیت‌ترین نوع آرد نخودچی که بسیار نرم و مرغوب است استفاده شود.
روغن و پودر قند مورد استفاده در این شیرینی نیز باید از نوع بسار نرم و باکیفیت انتخاب شوند. خمیر این شیرینی خشک‌تر از سایر خمیرها است و باید با مالش و ورز دادن آن را نرم کرد اما میزان ورزدادن نباید به اندازه‌ای باشد که خمیر روغن پس دهد. در ادامه با طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی خوشمزه همراه باشید.

مواد لازم

آرد نخودچی نرم 750 گرم

آرد سفید 250 گرم

پودر قند 500 گرم

روغن جامد 500 گرم

هل 1 قاشق مرباخوری

نکات ابتدایی پخت شیرینی نخودچی
نکته: شیرینی نخودچی با وسایل و مواد ساده و در دسترسی تهیه می‌شود. بنابراین باید آن را جزو شیرینی‌های کاملا خانگی دانست که برای عید نوروز به راحتی می‌توانید آن را درست کنید. به خصوص اینکه خمیر انعطاف پذیر و فرم پذیر آن باعث می‌شود حتی بدون قالب شیرینی، و با وسایل دم دستی و یا حتی دست آن را به اشکال مختلف در سینی فر چید.
نکته: در این آموزش طرز تهیه شیرینی نخودچی با طعم گلاب و هل ارائه شده است که طعم بی‌نظیری دارد. می‌توانید به جای آنها از زعفران هم استفاده نمایید.
نکته: یکی از مشکلات رایج در تهیه این شیرینی که پخت آن به خصوص در روزهای عید رونق می‌گیرد، منسجم نبودن خمیر آن است. مهم‌ترین دلیل این مشکل هم پودر نکردن درست قند یا هل، و یا استفاده نکردن از الک است. توجه کنید که حتی در صورت پودر بودن همه مواد، از یک الک ریز برای الک کردن آنها (شکر، هل و آرد نخودچی) استفاده کنید تا پس از آماده شدن خمیر مشکلی نداشته باشید. در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید این کار را انجام دهید و خمیر پس از ورز دادن به خوبی یک دست نشد، می‌توانید آن را یک یا دو بار از چرخ گوشت رد کنید تا به خوبی منسجم شود

طرز تهیه شیرینی نخودچی

 1. برای تهیه شیرینی نخودچی خانگی ابتدا شکر یا پودر قند را همراه با روغن داخل کاسه‌ مناسبی ریخته و حدود دو دقیقه با همزن برقی هم بزنید.
 2. سپس پودر هل را اضافه کرده و خوب هم بزنید تا شبیه کرم شود.
 3. حالا آرد نخودچی را الک کرده و به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید تا آرد جذب روغن بشود.
 4. با دست خمیر را کمی ورز دهید تا جمع شود. از ورزدادن زیاد خمیر خودداری کنید چون خمیر بسیار نرم شده و به روغن می‌افتد.
 5. در این مرحله می‌توانید خمیر را فورا قالب زده شروع به پخت کنید و یا اینکه خمیر را داخل یک کیسه فریزر قرار داده و به مدت یکی، دو ساعت در جای خنک استراحت بدهید و بعد قالب بزنید.
 6. برای پخت شیرینی نخودچی، کف سینی فر را یک کاغذ روغنی پهن کرده و شروع به قالب‌زدن شیرینی‌ها کنید.
 7. برای قالب زدن خمیر، آن را با دست کف یک سینی پهن کنید.
 8. فر را روشن کنید تا خوب گرم شود.
 9. سپس خمیر را با کاتر گل پنج‌پر یا چهارپر یا هر قالب دلخواه دیگری اندازه بزنید و سپس قالب را ابتدا داخل آرد برنج زده و تکان دهید و بعد شروع به قالب زدن کنید.
 10. حالا تمام گل‌های قالب‌زده را با فاصله کم داخل سینی فر بچینید.
 11. روی هر یک از شیرینی نخودچی‌ها یک تکه خلال پسته گذاشته یا مقداری پودر پسته بریزید.
 12. سینی را در طبقه وسط فر قرار داده و بسته به استاندارد بودن فر، حدود 15 تا 20 دقیقه زمان دهید تا شیرینی‌ها با حرارت 160 درجه پخته شوند.
 13. اگر حرارت بیشتر از این مقدار بوده و شیرینی‌ها زودتر از این مدت بپزند، تیره شده و ظاهر مناسبی نخواهند داشت.
 14. بعد از اتمام پخت، سینی را از فر خارج کنید و صبر کنید تا شیرینی‌ها کمی خنک شوند.
 15. حالا خیلی با احتیاط، شیرینی‌ها راداخل ظرف مورد نظر چیده و اجازه دهید کاملا خنک شوند.
 16. بعد از سرد‌شدن کامل، شیرینی‌ها را سرو کنید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *