سخت ترین ماده در طبیعت چیست؟

جواهر همیشه جلوه ی خیره کننده ای برای بشر داشته است .هزاران سال است که جواهر برای زینت به کار رفته و به عنوان طلسم برای جلوگیری از بیماری ها و آسیب شیطان نیز استفاده می شده .

20130805114035_100905132-cover.600x400

روزگاری عقیده مردم بر این بود که بعضی از جواهرات قدرت پیشگویی کردن برای صاحب خود را دارند و نوعی از جواهرات قادرند جرم یا بیگناهی کسی را اثبات کنند.در آن روزها جواهرات فقط از روی رنگشان تشخیص داده می شدند .

تمام سنگها گرانبهای قرمز رنگ یاقوت و سبز رنگ زمرد و آبی رنگ یاقوت کبود نامیده می شدندوبعدها کشف شد که برخی از جواهرات از برخی دیگر سختترند و مقاومتی بیشتر دارند. الماس که گرانبهاترین جواهرات معاصر محسوب می شود نه تنها زیباست بلکه سختترین آن ها نیز می باشد. چهار سنگ گرانبها و معروف الماس -زمرد- یاقوت و یاقوت کبود می باشد.        

الماس که گرانبهاترین سنگ است ساده ترین ترکیب را هم دارد یعنی فقط از کربن خالص درست شده است یاقوت سرخ و یاقوت کبود از انواع سنگ سنباده هستند و قرمزی رنگ یاقوت برای آن است که کمی آهن در آن وجود دارد .وجود اکسیدهای مختلف در یاقوت کبود آن را به رنگ آبی درخشان و یا آبی مخملی در می آورد.بسیاری از جواهرات زیبا از ترکیبات ماده ای به نام سیلیکات می باشند.بعضی از جواهرات کم ارزشتر به دسته کوارتز تعلق دارندکه سیلیس خالص می باشد مانند لعل کبود. امروزه دانشمندان دست اندر کار ساختن سنگهای گرانبهای مصنوعی هستند این گونه جواهرات درست مانند جواهرات اصلی می باشند فقط با این تفاوت که آن ها را در آزمایشگاه می سازند.

 یکصد میلیون سال قبل که زمین مراحل سرد شدن را می پیمود در درونش توده ای از سنگهای گداخته و مایع بوجود آمد که تحت فشار و حرارت زیاد بود .کربن نیز که تحت چنین شرایطی قرار داشت بر اثر فشار زیاد و حرارت به سنگی بسیار سخت تبدیل شد که ما آن را الماس می نامیم.الماس سختترین جسم طبیعی است که بشر آن را شناخته . یکی از راههای اندازه گیری سختی خراش دادن آن با اجسام سخت دیگر است .به این ترتیب مواد معدنی از نرمتر به سختتر درجه بندی شدند.                              

۱-طلق ۲-سنگ گچ ۳-کالسیت ۴- فلوئوریت ۵-آپاتیت ۶-فلدسپار ۷-کوارتز ۸-تپاز ۹-سنگ سنباده ۱۰-الماس  

اختلاف سختی سنگ سنباده با درجه ۹ با الماس با درجه ۱۰ بیش از اختلاف طلق با سنگ سنباده است بنابراین الماس در سختی میان سنگها قهرمانی بی رقیب است. تنها چیزی که الماس را می برد الماس دیگری است یعنی اره ای که تیغه اش از خاکه الماس درست شده. چرخ های برش الماس و همچنین سنباده ی الماسی به طرق مختلف به کار می رود. 

 

منبع:               www.shimi4life.blogfa.com

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *