روشنایی لوستر برای همه فضاها

پیش از این‌كه مبلمان خود را به‌روز كنید، كفپوش‌ها را عوض كنید، و یا اتاق نشیمن خانه خود را بازسازی كنید، به این نكته توجه كنید كه آیا نورپردازی خانه شما مناسب و كارآمد است یا خیر. نورپردازی نشانه‌ای عریان از كیفیت طراحی و یكی از مقرون‌ به صرفه‌ترین راه‌ها برای به‌روز كردن خانه بدون هزینه زیاد است. نورپردازی حال و هوا ایجاد می‌كند و سبك خانه را تعریف می‌كند. بدون آن، جزئیات مهم معمارانه، آثار هنری، و نقاط كانونی بدون عمق و بی‌رمق می‌شوند.

looster-modern-design-2016-47

وقنی نورپردازی به درستی انجام شده باشد، همانند یك اركستر هماهنگ عمل می‌كند و تركیبی از نور، لایه‌ها، حركت، و جریان در خانه ایجاد می‌شود.اگر طراحی نور خانه شما فقط از چند كلید ساده تشكیل شده است، بدانید كه زمان تغییر نگاه به نورپردازی فرا رسیده است.
ملیسا كیلگور (Melissa Kilgore) كه متخصص طراحی نور است می‌گوید: «هر پنج تا ده سال، گرایش‌های موجود در طراحی نور تغییر می‌كند. با تغییر چند وسیله ساده و یك نورپردازی متفاوت ظاهر فضای زندگی شما به كلی تغییر می‌كند.»

۱. آیا فضاهای پیش‌بینی‌نشده را روشن كرده‌ام؟

وقتی وضعیت سبك نورپردازی خانه خود را ارزیابی می‌كنید، به یاد داشته باشید كه نورپردازی یك نوع هنر است كه سبك خانه شما را تعریف می‌كند، حال و هوای خانه را تعیین می‌كند، و وظایف كاربردی به عهده دارد. به اضافه كردن نور در فضاهای پیش‌بینی‌نشده و نامتعارف فكر كنید، مانند یك لوستر در حمام اصلی خانه. هم‌چنین از منابع نوری به شیوه‌ای غیرمرسوم استفاده كنید، مانند استفاده از چراغ‌های آویز به عنوان چراغ‌های مطالعه.

ایده‌ای درخشان برای نورپردازی غیرمنتظره: به دنبال فرصتی برای نصب روشنایی‌ها در شاه‌نشین‌ها (فرورفتگی‌ها)، سقف‌های كاذب، و طاقچه‌ها برای ایجاد خطوط جذاب باشید. در عكس بالا به نورهای مخفی در فرورفتگی سقف در بالای شومینه استوانه‌ای توجه كنید.

رنگ‌آمیزی با نور شیوه‌ای دیگر در خلق نورپردازی خاص و متفاوت است. در عكس بالا، چراغ‌های LED رنگی و چراغ‌های نواری در زیر جزیره و كابینت‌ها جلوه‌ای جذاب و خاص ایجاد كرده‌اند.

در این اتاق غذاخوری، چراغ‌های LED رنگی در سقف كاذب و در امتداد دیوار سنگی بُعد و زیبایی بصری به فضا اضافه كرد‌ه‌اند. توجه كنید كه چگونه نور توجه را به بافت دیوار سنگی جلب می‌كند. نورپردازی نواری چنین تاثیری را در فضا ایجاد كرده است.

كیلگور، متخصص نورپردازی می‌گوید: ‌«به نورپردازی به عنوان جواهر خانه نگاه كنید، و هر چه بتوانید فضاهای خاص و غیرمعمول بیش‌تری را نورپردازی با خرید آویز كنید، ظاهر خانه شما خاص‌تر و منحصربه‌فردتر به نظر می‌رسد.»

نمونه‌ای دیگر: كابینت‌ها با استفاده از نورپردازی در زیر و درون خود برجسته شده‌اند. كیلگور می‌گوید:‌ «به نظر من نورپردازی غیرمستقیم در زیر و بالای كابینت‌ها باید در نورپردازی خانه‌های مدرن اجباری شود.»

۲. آیا نورپردازی خانه من دارای لایه‌های مختلف است؟

اتاقی كه به خوبی نورپردازی شده باشد دارای سه لایه اصلی است: نورپردازی از بالا (نورپردازی عمومی)، نورپردازی کارکردی، و نورپردازی متمركز. این اتاق‌خواب این سه لایه را در كنار هم دارد: لوستر برای نورپردازی از بالا، چراغ‌های مطالعه برای نورپردازی کارکردی، و چراغ‌های بالای تخت‌خواب و آثار هنری برای نورپردازی متمركز.

ایده‌ای درخشان برای نورپردازی چند لایه: به هدف كاركردی و تزئینی هر منبع نوری فكر كنید. برای مثال، در این ورودی چراغ‌های رومیزی برای نورپردازی تزئینی و لوستر  برای نورپردازی كلی هستند.

این آشپزخانه دارای چندین لایه نوری است: چراغ‌های سقفی وظیفه نورپردازی از بالا را به عهده دارند، آویزها در بالای جزیره فضای كار و فضای زیر كابینت‌ها روشن می‌کنند، و نورپردازی متمركز بالای كابینت‌ها به فضا جلوه‌ای جذاب می‌دهد.

۳. آیا چراغ‌های خانه‌ من كم و زیاد می‌شوند؟

نورپردازی خوب دارای كاربردهای مختلف است و حال و هوای فضا را تعیین كند. دستگاه تغییردهنده شدت نور بسیار ارزان است (۲۰ تا ۲۵ دلار) و ابزاری ضروری است كه كنترل كیفیت و كمیت نور را در اختیار شما قرار می‌دهد.
كیلگور می‌گوید: «نورپردازی را مانند یك رادیو در نظر بگیرید. شما قطعا همیشه به یك حجم صدای یكسان نیاز ندارید. نورپردازی باید همزمان دارای قابلیت تبدیل شدن به نورپردازی عمومی و نورپردازی کارکردی و تزئینی را داشته باشد. دستگاه‌های تغییردهنده شدت نور كاربردهای منابع نوری را افزایش می‌دهد.»

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *