دوست داشتنی ترین بخش خرید کودکان

خرید اسباب بازی یکی از مهم ترین و دوست داشتنی ترین بخش های زندگی والدینی است که منتظر تولد فرزند خود هستند. خرید اسباب بازی از قبل از تولد کودک شروع می شود و تا بزرگسالی او ادامه می یابد اما گاهی والدین در خرید اسباب بازی به نکات مهمی توجه نمی کنند…

جدید ترین خبر ها۱

بسیاری از مغازه های اسباب بازی فروشی برای ما بزرگ تر ها هم جذاب و جالب هستند چه برسد به کودکان. اما واقعا کدام یک از ما متناسب با سن و روحیات کودک و با معلومات و آگاهی اقدام به خرید اسباب بازی می کنیم؟ چقدر نظر کودک را می پرسیم و چقدر برای دل خودمان اسباب بازی می خریم؟ بسیاری از والدین، هنگام خرید اسباب بازی فقط از دید خود به آن نگاه می کنند و چون از نظر خودشان اسباب بازی قشنگ و زیباست، آن را برای کودک تهیه می کنند، بدون توجه به اینکه این اسباب بازی متناسب با سن کودک است یا نه یا اصلا ارزش آموزشی و رشدی برای کودک دارد؟ گاهی کودکان از یک اسباب بازی پلاستیکی و کم ارزش خیلی بیشتر از یک اسباب بازی گران و پیچیده لذت می برند. بهتر است والدین بدانند هر قدر اسباب بازی شکل غیراختصاصی تر و بنیادی تری داشته باشد، قوه تخیل کودک را بیشتر تحریک می کند.

بسیاری از مغازه های اسباب بازی فروشی برای ما بزرگ تر ها هم جذاب و جالب هستند چه برسد به کودکان. اما واقعا کدام یک از ما متناسب با سن و روحیات کودک و با معلومات و آگاهی اقدام به خرید اسباب بازی می کنیم؟ چقدر نظر کودک را می پرسیم و چقدر برای دل خودمان اسباب بازی می خریم؟ بسیاری از والدین، هنگام خرید اسباب بازی از هشت پا فقط از دید خود به آن نگاه می کنند و چون از نظر خودشان اسباب بازی قشنگ و زیباست، آن را برای کودک تهیه می کنند، بدون توجه به اینکه این اسباب بازی متناسب با سن کودک است یا نه یا اصلا ارزش آموزشی و رشدی برای کودک دارد؟ گاهی کودکان از یک اسباب بازی پلاستیکی و کم ارزش خیلی بیشتر از یک اسباب بازی گران و پیچیده لذت می برند. بهتر است والدین بدانند هر قدر اسباب بازی شکل غیراختصاصی تر و بنیادی تری داشته باشد، قوه تخیل کودک را بیشتر تحریک می کند.ساعت ها وقت صرف می کنند تا بی خطرترین، خوش رنگ ترین، سرگرم کننده ترین و آموزشی ترین اسباب بازی را برای فرزندشان تهیه کنند ولی کودک کماکان بازی با ماهیتابه را ترجیح می دهد! این واقعیت نشان می دهد همیشه نباید اسباب بازی های خاصی خریداری شوند؛ والدین خلاق، خود برای کودکشان اسباب بازی می سازند. ساختن اسباب بازی در خانه نه تنها خلاقیت کودک را پرورش می دهد بلکه برای او بسیار دوست داشتنی تر و باارزش تر از بسیاری از اسباب بازی های گران قیمت خواهد بود. مخصوصا اگر هنگام ساخت آنها کودک هم در کنار والدین حضور داشته باشد. یک جعبه کفش، چند عدد آبکش ، فنجان های پلاستیکی، قاشق، اسباب بازی های داخل حمام، پیاله، صفحه های گردی که روی قطعات چوبی عمودی سوار می شوند و… از اسباب بازی های مورد علاقه بچه ها هستند.

حالا که متوجه شدیم همیشه لازم نیست مبلغ هنگفتی برای خرید اسباب بازی گران قیمت پرداخت، می توانیم در خانه و با استفاده از وسایل خانگی برای کودک اسباب بازی بسازیم. بیایید با هم شروع کنیم.

جعبه های پلاستیکی با اندازه های مختلف، برای بازی برداشتن و گذاشتن، پر و خالی کردن ماسه و… مناسب هستند.با ریختن چند تکه خمیر نان یا نخودفرنگی خشک شده در یک ظرف و محکم کردن در آن، می توان یک جغجغه ساخت.عکس های جعبه های رنگی یا عکس دار را ببرید و در جعبه ای بریزید و با کودک بازی کنید؛ به این صورت که گاهی کارت ها یا همان عکس های بریده شده را بچینید و اسامی آنچه در آنها می بینید، برای کودک با صدای بلند و رسا بگویید و از او بخواهید تکرار کند. می توان از سیب زمینی و هویج برای ساختن حروف چاپی و شکل های مختلف استفاده کرد؛ با یک چاقوی کوچک بسیار تیز، یک الگوی ساده مثل مثلث یا ستاره را روی یک هویج یا سیب زمینی برش دهید و قسمت های زائد آن را ببرید و به آرامی درآورید تا الگوی موردنظر برجسته شود و با فروبردن آنها در رنگ خوراکی و زدن روی کاغذ یا پارچه، نقش ها و الگوهای تکراری رنگین درست کنید.لوله های مقوایی دستمال کاغذی رولی و دستمال کاغذی آشپزخانه را با کمی تزیین می توان به عروسک های خیمه شب بازی انگشتی تبدیل کرد.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *