دنیای مد و فشن و بافت

، آنهایی که در دنیای مد و فشن برای خودشان برو و بیایی دارند، وقتی شروع به حرف زدن می کنند، با استفاده از کلمات خاص، می خواهند این را به شما بفهمانند که هر مد یا مدلی برگرفته از یک تفکر و فلسفه است.

Image result for ‫بافت مو تاریخچه‬‎

البته این نظریه، مخالفان زیادی نیز دارد اما نه در همه موارد. مثلاً در مدل های مختلف موی سر، واقعاً این طور است و ما با یکسری از تفکرات جالب توجه مواجهیم. در اینجا به سراغ مدل های قدیم و جدید موی سر می رود. مدل هایی که دور و برمان زیاد است اما کمتر راجع بهشان صحبت می شود.

برگردیم به گذشته

برای شروع بحث، بیایید سری به گذشته بزنیم. می گویند چند هزار سال قبل از میلاد مسیح، مصریان اولین قومی بودند که اصلاح سر و صورت را با وسایلی اولیه شروع کردند. این موضوع به زمانی نزدیک به اختراع قیچی باز می گردد. قیچی از دو سنگ تیز و برنده و طرحی ابتدایی ساخته شود بود و به کمک آن، آدمیان گذشته موی خود را کوتاه می کردند. البته یک نظریه جالب نیز وجود دارد مبنی بر اینکه پیش از اختراع قیچی، احتمالاً مردم آن زمان با استفاده از آتش اقدام به کوتاه کردن موی سر خود می کردند اما این نظریه چندان قوی و قابل استناد نیست.

ایرانی ها چه کردند؟

آرایشگری در ایران نیز دارای سابقه تاریخی است. پیش از سلطنت قجر بر این مملکت، گفته می شد آرایشگران که در قدیم با نام سلمانی مطرح بودند جدا از کوتاه کردن موی سر، به درمان بیماران هم می پرداختند. به زبان ساده تر یک سلمانی کسی بود که چند کار مهم از دستش بر می آمد. مثلاً می توانست دندان بیماران را بکشد، به آنها جوشانده های گیاهی برای امراض شان معرفی کند و قلنج بیماران را بگیرد! آرایشگری شغل پنجم یا ششم بود. البته برخی دیگران از سلمانی ها، دکان و مغازه ای نداشتند و این نسل از سلمانی ها، تا اوایل دهه ۷۰ نیز به کارشان ادامه می دادند. آنها با یک ماشین اصلاح قدیمی در کوچه و خیابان ها راه می افتادند و سر مردم را می تراشیدند. فقط یک مدل وجود داشت، اینکه موها را از پشت تا خط گردن و از کناره ها تا بالای گوش کوتاه کنند.

مدل های ساده و قدیمی

اولین مدل هایی که به عنوان موج نو وارد کشور شد، مدلی بود به نام آلمانی. این مدل کوتاه کردن مو شرایط خاصی داشت. پشت مو پایین تر از خطر گردن کوتاه می شد و یک سانتیمتر نیز روی گوش می آمد. البته این بار می شد فرق از سمت راست و چپ باز کرد و کمی خوشتیپ تر شد. همان طور که می دانید، در جنگ جهانی دوم یکی از بزرگترین چالش های علمی رخ داد و بیش از ۴ هزار وسیله جنگ افزاری اختراع و تولید شد. آلمان های نازی به غیر از انتقال دانش خود به نسل بعدی، سعی کردند فرهنگ شان را نیز به دیگر کشورها تزریق کنند تا بعد از جنگ، با تزریق فرهنگی جدید، مردم سایر ممالک را به سمت ارتش نازی بکشانند. موضوع مدل آلمانی نیز دقیقاً یکی از همین فرهنگ های تزریقی استبافت مو  که با اختلاف بیش از ۷۰ سال وارد ایران شد!

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *