جنگ سایبری

در دسامبر گذشته برق بخشی از اوکراین به طور ناگهان قطع شد.
هیچ کس مسئولیت را برگردن نگرفت اما قطع برق بر اثر یک حمله آنلاین بود که سیستم را از راه دور قطع کرده بود. کارشناسان یک مضمون با احتمال بالا داشتند … به نظر می رسید که این اولین حمله سایبری است که باعث قطع برق می شود.
قطع برق فقط یک نمونه از رشد تهدیدهای جنگ سایبری است، یک تمرین که تبدیل به یک مسئله مهم برای دولت ها و تروریست ها برای تمرکز بر روی آن می شود. دولت آمریکا نیز در این زمینه بیکار نبوده است و وزیر دفاع این کشور اَش کارتر اعلام کرده است که دولت آمریکا در حال انجام یک حمله سایبری بر روی ISIS است. کارتر گفت:((هدف از این حملات از دست دادن اعتماد به نفس آن ها در زمینه شبکه و از دست دادن کنترل روی آن بوده است.)) کارتر جزئیات دیگر را فاش نکرده و وزارت دفاع هم به سوالات پاسخ گو نیست.
با توجه به حمله اوکراین و سخنان کارتر واضح است که یک جنگ سایبری در حال انجام است که باعث به هم ریختن زندگی مردم عادی شده است.

4111437_421


حملات سایبری را می توان برای آسیب رساندن به زیر ساخت ها مانند حمله به شبکه برق اوکراین طراحی کرد. همچنین می توان آن ها را برای سرقت اسناد مهم دولت ها مانند سرقت سوابق کارمندان فدرال از دفتر مدریت پرسنل در آمریکا طراحی کرد و یا حتی می تواند برای یک انتقام شخصی از شرکت های خصوصی یا دلایل سیاسی مانند هک سیستم سونی برای انتشار یک فیلم از رهبر کره کیم جونگ باشد.
بیشتر حملات تحت یک رادار انجام می شود که اگر برنامه از آن خارج شود معلوم نیست که به سیستم خودی آسیب برساند یا سیستم مورد نظر.
در سال ۲۰۱۲ ماه ها برای محققان و کارشناسان طول کشید تا بفهمند چه کشوری پشت استاکس نت( بد افزاری در سیستم های بخش غنی سازی هسته ای ایران) است اما در پایان معلوم شد که کار آمریکا و اسرائیل بوده است.
مایکل اس.راجرز فرمانده حملات سایبری آمریکا در کنفرانس امنیت سایبری متمرکز بر RSA در سانفرانسیسکو حرفی از حمله به ISIS نزد و فقط اعلام کرد که حمله به زیر ساخت ها یک خطر جدی حتی برای آمریکا است.راجرز گفت حتما زمانی خواهد آمد که یک گروه یا یک فرد یا یک ملیت شروع به تخریب زیر ساخت های آمریکا کند.
پس از حمله به اوکراین، کاخ سفید و وزارت امنیت داخلی آمریکا به بخش زیر ساخت هشدار داد که امکان انجام یک حمله مشابه به آن ها وجود دارد.
همچنین راجرز اضافه کرد یک استراتژی واکنش کاملاً دفاعی کافی نیست و در کنار آن باید بخش تهاجمی را نیز ارتقا داد.
اما سزار رچارد کلارک رئیس سابق مبارزه با تروریسم کاخ سفید از پشت پرده انجام شدن و رسیدگی به حملات سایبری بدون هیچ گفت و گو بین المللی و بحث های عمومی انتقاد کرده است همچنین این فرد در سال ۲۰۱۰ کتابی درباره ی این موضوع با عنوان “جنگ سایبری : تهدید بعدی امنیت ملی و چه باید در باره آن کرد” را منتشر کرده است.
ژنرال پیتر پیس در ابن باره بیان کرده است که منابع آمریکا را نمی توان به این آسانی مورد حمله قرار داد و زمانی که دشمن از کدی برای تخریب در سیستم های ما استفاده می کند ما هم قادر به آن هستیم که از همان کد برای مقابله استفاده کنیم. همچنین اضافه کرد که ساخت سلاح های جنگ سایبری آسان ولی مقابله و جلوگیری از آن های کار آسانی نیست و نمی شود در مقابل چیزی که نمیتوان در برابر آن تهاجمی عمل کرد دفاع کرد.

منبع: http://ictgen.com/?p=2024

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *