بررسی تخصصی سیستم کاربرد شیشه در سقف ساختمان

سقف پلی کربنات با توجه به قابلیتی که دارد می تواند در فضاهای مختلف شهری، ساختمانی،صنعتی و حفاظتی استفاده شود.برای نمونه می توان به پل های عابر پیاده،سقف های شیب دار ویلاهاو محیط گل خانه اشاره کرد. ورق های چند جداره پلی کربنات دارای یک پوشش یووی در برابر اشعه فرابنفش می باشد. سقف های شیشه ای ساختاری زیبا ازشیشه به جای مصالح رایج سقف ساختمان می باشند. در واقع این ساختار راه حَلی زیبا و سازگار با محیط زیست برای روشن کردن ساختمان های مسکونی و یا تجاری هستند.این سیستم با استفاده از نور طبیعی به جای الکتریسیته بعنوان یک منبع نور موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد. انواع پنجره‌های سقفی شامل پنجره‌های پشت بام، پنجره‌های سقفی یکه، دستگاه‌های روشن سازی لوله‌ای(TDDs)، شیشه شیب دار و پنجره‌های سقفی معمولی می‌باشند.

کاربردها شامل:

1- عامل‌های روشن سازی معمولاً برای ورود مستقیم و غیر مستقیم نور خورشید از طریق نورافکنی بالا به کار برده می‌شوند.

2- فراهم کردن رابطه بصری به محیط بیرون نسبت به ساکنان داخلی می‌باشد

3- ساختمان قابل تحمل – گرمایش غیر فعال خورشیدی با دستگاههای عملی، تهویه برای خنک سازی غیر فعال و مبادله هوای تازه

پنجره سقفی ثابت متشکل از چارچوب ساختاری محافظ یک قاب لعاب کاری می‌باشد (بخش انتقال دهنده نور، که عمدتاً از شیشه یا پلاستیک تشکیل می‌شود پنجره سقفی که عملی پنجره لعابی متصل و نگه داشته شده توسط قاب را بکار می‌برد زمانیکه در دسترس ساکنَان می‌باشد این نوع نیز پنجره سقفی نامیده می‌شود.

امروزه سقفهای کاذب در ساختمانها جزئی است که نمی توان آن را نادیده گرفت . محلی برای عبور تاسیسات که دسترسی به آن نیز بسیار مهم است . گاه این سقفها محلی برای نور دهی نیز به حساب می آیند که اهمیت آنها را دو چندان می کند . معمولا سقفهای کاذب در سرویسهای بهداشتی و یا آشپزخانه وجود دارد که توجه به زیبایی آنها باعث زیباتر شدن این فضاها در منزل می شود .

بسیاری از افراد که علاقه به داشتن فضایی زیبا و متفاوت هستند علاقه ای به استفاده از متریالهای بی ارزشی چون طلقهای پلاستیکی برای این فضا ندارند از این رو برای پوشش خاص و متفاوتی که برای آنها نیاز دارند دچار مشکل و سر در گمی می شوند .

از این رو هنرمندان ما بر آن شدند تا محصولی زیبا , منحصر به فرد و مناسب برای این سقفهای کاذب طراحی کنند . پیشنهاد ما استفاده از انواع شیشه های تزیینی است که با قابلیتهای بسیاری که دارند بسیار مناسب این فضاها می باشند .برخی از انواعِ شیشه های سکوریت عبارت اند از: 1. فلوت در رنگ های متنوع 2. مشجر در رنگ ها و طرح های گوناگون 3. رفلکس در رنگ های متنوع  سفارش های ویژه : صنایع شیشه دربیران آمادگی دارد شیشه های خاصِ موردِ نیاز شما را تهیه و در اختیارتان قرار دهد. نصبِ این شیشه ها نیز در هر ابعاد و متراژی از دیگر خدماتِ این موسسه است. برخی از این شیشه ها عبارت اند از: 1.دوجداره 2.لمینیت 3.ضد گلوله 4.خمِ سکوریت

امکان ساخت این شیشه ها در ابعاد و سایزهای مختلف وجود دارد چرا که همه مراحل ساخت آنها در داخل و توسط هنرمندان داخلی تولید می شود . از دیگر مزایای استفاده از آنها نصب ساده است که استفاده آنها را برای کلیه افراد سهل و آسان می کند . وجود طرحها و تکنیکهای مختلف در طراحی این شیشه ها باعث گشته که هر شخصی با هر سلیقه ای بتواند یک نمونه از آنها را انتخاب کند .

این شیشه ها بدلیل سکوریت بودنشان از نوع شیشه های ایمنی مخصوص سقف شیشه ای بوده و مشکلی برای استفاده ندارند . شیشه بدلیل شفافیتش قابلیت عبور نور را به راحتی در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم نور دهی مناسبی نیز در فضا داشته باشیم . در محلهایی که نیاز به پوشش کامل فضای پشتی وجود دارد می توان با مات کردن پشت شیشه از این امکان نیز برخوردار شویم .شامل صفحات روکش دار گچی (یا سیمانی )و مقاطع فولادی گالوانیزه سبک نورد سرد می باشد که این صفحات به عنوان
زیر سازی عمل می نماید.
مزایایی همچون سهولت ،سرعت و دقت بالا در اجرا ،ایمنی در برابر زلزله و حریق ،خواص عایق بندی حرارتی
،صوتی و رطوبتی و تعمیرات و نگهداری آسان موجب شده است که امروزه سیستم های ساخت و سازخشک به عنوان
جایگزین روش های منسوخ سنتی (بنایی) در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

کلیه رنگها ی کار شده بر روی این شیشه ها از دکور گرم تا دکور سرد کاملا بر روی شیشه تثبیت شده است به طوری که بر اثر بخار , خراش و یا هر نوع شستشویی مشکلی برای آنها پیش نمی آید و امکان تمیز شدن را به بهترین شکل به مصرف کننده می دهد . از این روست که استفاده از این نوع شیشه ها برای بسیاری از افراد مناسب و جالب است.

این روزها نمای شیشه ای به عنوان عضوی ثابت از نمای شهری در شهرهای مدرن محسوب می شود. سقفها، سایبان ها و نماهای شیشه ای باید پاسخگوی نیازهای عملکردی زیادی باشند، تعدادی از آنها را میتوان به شرح ذیل مطرح نمود:

  • عملکردهای بصری:

  –  استفاده حداکثری از نور روز.

  – دید به داخل و دید به خارج.

  – جلوه ظاهری.

  • عملکردهای حرارتی:

  –  ممانعت از اتلاف حرارت از داخل به بیرون و عدم جذب بیش از حد گرادیان حرارتی از خارج به داخل.

  –  جذب حرارت.

  –  ایجاد تعادل حرارتی.

  • عملکردهای مکانیکی:

  –  عمر مفید بالا.

  –  استحکام کافی در مقابل بارهای خارجی نظیر بار ناشی از باد و زلزله.

  –  تحمل تنش های حرارتی.

  • عملکردهای دیگر:

  –  مقاومت در برابر آتش سوزی.

  –  عایق صدا.

مهمترین نیاز عملکردی در نمای شیشه ای، ایمنی است که به عنوان موضوعی مهم در حراحل نصب نمای شیشه ای در ارتفاع بالاتر از قد انسان مطرح است که  دراین باره دو عامل مطرح است:

   – انتخاب نوع شیشه کاری و خصوصیات آن.

   – نوع طراحی سیستم نگهدارنده.

 انواع مصالحی که در معماری نما و سقفهای شیشه ای کاربرد  فراوان دارند عبارتند از شیشه های ساختمانی با ساختار مختلف، پلی کربنات ها و پلی متاکریلات ها یا PMMA (که دومی در زبان عامه به عنوان آکریلیک، پرسپکس یا پلکسی گلاس شناخته شده است). طوری طراحی شده که در هنگام بارش ، سقف به طور اتوماتیک بسته شده و نیازی به دخالت کاربر نیست.

یک لایه جذب زیر اساس، اشعه خورشید را می گیرد، و پرتو خورشید تشکیل یک سطح استوانه ای را می دهد که هوا در آن می چرخد و گرم شود. انرژی تولید شده توسط این فرآیند در سیستم گرمایش خانه استفاده می شود، چه این سیستم وابسته به هوا باشد چه آب.  در تابستان، یک مبدل، گرما را به سیستم گرمایش از کف منتقل می کند، به این معنی که آب در گردش در این سیستم به خنک شدن خانه کمک می کند. اگر از ایده سقف شیشه ای خوشتان نیامده است، سولتک پنل های شیشه ای دارد که با سیستمی مشابه با سقف شیشه ای کار می کنند.

سقف کامپوزیت : یکی از پرطرفدارترین سقفهای موجود که طراحان سازه و مجریان تمایل زیادی به طرح و اجرای آن دارند سقفهای کامپوزیت می باشند. اجزای تشکیل دهنده سقف کامپوزیت : میلگرد، بتن  مراحل اجرای سقف کامپوزیت: حمل و انبار مصالح لازم برای اجرای سقف قالب بندی سقف بوسیله چهارتراش ، گوه ، تخته روسی، فاصله انداز 2.5 ، ورق آلومینیوم و پلاستیک مش بندی سقف بوسیله میلگرد با مقاومت تسلیم طراحی نصب اسپیسرهای پلاستیکی و لقمه های بتنی شمع بندی و بستن کناره های سقف ، در نظر گرفتن محل تاسیسات و بازشوها آماده سازی و بازرسی سقف جهت بتن ریزی بتن ریزی و پرداخت سطح فواید سقف کامپوزیت : بدست آوردن سقفی یکپارچه و صلب سرعت اجرایی نسبتا بالا معایب : 1-احتیاج به اجرای سقف کاذب فضای لازم برای دپوی قالبها زمان بر بودن قالب بندی سقف  سقف کُرمیت :  سقفهای کرومیت از لحاظ قالب بندی مابین تیرچه ها به دسته های زیر تقسیم می شوند : کرومیت با بلوکه سفال کرومیت با بلوکه سیمانی کرومیت با بلوکه های پلی استایرن کرومیت کامپوزیت اجزاء تشکیل دهنده سقف کرومیت :  تیرچه فلزی با جان باز بلوک سیمانی ، سفالی یا قالب فلزی میلگرد افت حرارت کلافهای عرضی بتن پوششی  اجزای تشکیل دهنده تیرچه فلزی با جان باز :  نبشی فوقانی میلگرد زیگزاگ تسمه فلزی تحتانی تسمه فلزی که در تکیه گاهها جهت تقویت برشی تیرچه قرار دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *