اهمیت دستگاه گوارش بر سلامت بدن

تا حالا این سوال برای شما مطرح شده که سلامت گوارش چه تاثیری بر سلامت کلی بدن دارد؟ دستگاه گوارش شما (که اغلب با عنوان روده نام برده می‌شود) یک محیط پیچیده است که بسیاری از وظایف حیاتی بدن را بر عهده دارد.

روده کوچک به عنوان محل اصلی هضم آنزیمی مواد غذایی و جذب مواد مغذی عمل می‌کند. از طرفی دیگر هم روده بزرگ یا کولون مقدار زیادی از آب و الکترولیت را جذب می‌کند و به حذف مواد زائد و سایر موادی که مورد استفاده بدن شما قرار نمی‌گیرد، کمک می‌کند. همچنین روده بزرگ مسئول تنظیم سلامت روده است و به ویژه از طریق فلور میکروبی به حفظ عملکرد روده کمک می‌کند. اما بر گردیم به سوالی که در ابتدای مطلب پرسیدیم و آن را کمی باز کنیم.

فلور میکروبی روده هر فرد شامل میکرو ارگانیسم‌های مختلف (باکتری‌ها، مخمر‌ها و قارچ‌ها) است که در روده‌ زندگی می‌کنند. وقتی که فلور میکروبی روده تعادل نداشته باشد، ممکن است بر سلامت کلی بدن تاثیر بگذارد. این تعادل ممکن است با قرار گرفتن تحت تاثیر استرس، سن، یائسگی، مصرف دارو، رژیم غذایی نامتعادل یا بیماری حاد و مزمن روده‌ای دچار اختلال میشود.

پروبیوتیک دارای فواید زیادی است و بهتر است آن را به برنامه غذایی روزانه‌تان اضافه کنید. تحقیقات نشان داده که پروبیوتیک‌ها مزایای خاصی دارند. آن‌ها سلامت روده و سیستم ایمنی را حفظ می‌کنند و به حفظ تعادل میکروبوتاسیون روده کمک می‌کنند. آن‌ها باعث عملکرد مناسب سیستم  سلامت گوارش می‌شوند و برای سلامت کل بدن مهم هستند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *