انواع گره زدن های دستبند ها

در گذشته، سرخ‌پوست‌های مایا و مردم گواتمالا، این دست‌بندها را می‌بافتند و روی دست دوستشان، گره می‌زدند تا آرزوی دوستشان برآورده شود. آن‌ها اعتقاد داشتند، وقتی دست‌بند، پاره و خراب شود و بیفتد، آرزوی دوستشان برآورده می‌شود.

در دهه‌ی ۷۰ میلادی، این دست‌بندها در بین نوجوان‌های آمریکایی محبوب شد و بعد از آن در همه‌ی کشورها رواج پیدا کرد. در سال‌های اخیر، این دست‌بندها در ایران هم محبوب شده‌اند و در بیش‌تر فروشگاه‌ها پیدا می‌شوند؛ اما شما می‌توانید با چند رنگ نخ و کمی دقت و حوصله، خودتان طرح‌های مختلف دست‌بند دوستی را ببافید و دست‌‌بافت خودتان را به دوستانتان هدیه بدهید.

اگر تا به حال از این دست‌بندها نبافته‌اید، حتماً اول «آموزش بافت گره» را بخوانید تا با شیوه‌ی نقشه‌خوانی بافت‌ها آشنا شوید.

 

آموزش  گره زدن

در بافت همه‌ی  انواع دستبند های نخی، چهار نوع گره وجود دارد. این گره‌ها روی نقشه‌ی بافت، با جهت فلش نشانه‌گذاری می‌شوند.  برای گره زدن، همیشه دو نخ لازم است و هر نخ با نخ کناری‌اش گره می‌خورد‌. همه‌ی نخ‌ها باید دوبار گره بخورند.

1. در این گره، نخ سمت چپ روی نخ سمت راستش گره می‌خورد؛ به این شکل که، نخ سمت راست را نگه داشته، نخ سمت چپ را  از روی نخ سمت راست جلو ببرید و از  زیر آن رد ‌کنید و برگردانید. در مرحله‌ی آخر، نخ سمت چپ را از حلقه‌ی ایجاد شده، رد ‌کنید.

2. در این گره، باید درست برعکس گره‌ قبلی عمل کنید.

3. در این گره، نخ سمت چپ را نگه ‌دارید و نخ سمت راست را روی آن گره بزنید. در گره‌ دوم، نخ سمت راست را از زیر نخ سمت چپ عبور دهید و این‌بار از روی نخ سمت چپ و از داخل حلقه، رد کنید.

4. در این گره هم باید درست برعکس گره‌ قبلی عمل کنید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *