استفاده بهینه از شیر

همانطور که میدانید استفاده از شیر بسیار توصیه شده است .
حال شیر علاوه بر مصرف خوراکی مصرف‌هایی دیگری مانند درست کردن انواع ماسک و اسکراب‌ها برای پوست نیز دارد.
در ادامه به تهیه انواع ماسک و اسکراب‌‌های خانگی که بر پایه شیر هست می‌پردازیم.

جالب است بدانيد اسيدلاكتيك موجود در شير كه باعث نرمي و شادابي پوست مي‌شود،در بيشتر كرم‌ها و لوسيون‌هاي دست و صورت به‌كار مي‌رود. همچنين شير سرشار از پروتئين، كلسيم و ويتامين 12B است كه در پيشگيري از بروز عوارض پوستي ازقبيل خشكي، شكنندگي و اگزما نقش مهمی دارد.

–ماسك سيب و شير خاصيت لايه‌برداري روي پوست دارد و باعث شفافيت پوست مي‌شود. يك عدد سيب را رنده و با يك ليوان شير مخلوط كنيد و به مدت ۲۰دقيقه روي پوست قرار دهيد. سپس پوست را با آب ولرم بشورید.

–براي اينكه پوست شما نرم شود يك تكه پارچه يا پنبه را در شير خوب خيس كنيد و آن را روي صورت خود بكشيد و بگذاريد به مدت نيم ساعت روي پوست‌تان بماند، سپس صورت خود را با آب بشویيد.

– براي نرمي پوست، يك قاشق چاي‌خوري نمك را در دو قاشق سوپ‌خوري شير کاله بريزيد و هنگام خواب به‌صورت خود بماليد و صبح روز بعد آن را بشوييد.

–  براي جوانسازي و شاداب شدن پوست مي‌توانيد از ماسك «شير و آرد برنج» يا ماسك «نشاسته و شير» استفاده كنيد.
يك قاشق غذاخوري آرد برنج را با نصف پیمانه شير مخلوط كنيد و هنگام خواب روي پوست تميز خود بگذاريد. پس از جذب كامل ماسك و خشك شدن آن روي پوست، صورت را با آب سرد بشوييد.

–  براي شفافيت پوست يك قاشق سوپ‌خوري شير را با يك قاشق چاي‌خوري هويج، يك قاشق چاي‌خوري آب پرتقال و يك قاشق چاي‌خوري عسل مخلوط كنيد. آن را روي صورت خود بماليد و بگذاريد به مدت ۱۵دقيقه روي پوست بماند، سپس آن را شستشو دهید.

–اسكراب تميزكننده پوست درست كنيد. دو قاشق غذاخوري شير را با دو قاشق عسل يا آبليمو يا جوش‌شيرين يا هر سه آنها مخلوط كنيد. يك قرص ويتامين E هم براي افزايش قدرت پاك كنندگي به آن اضافه كنيد.  حالا آن را به‌صورت خود بماليد و اجازه دهيد به مدت 10 تا 15دقيقه روي پوست‌تان بماند و سپس آن‌را با آب ولرم تمیز کنید.

–اسكراب شير و جو  دوسر را هم مي‌توانيد به آساني تهيه كنيد. يك فنجان شير کاله و سه قاشق غذاخوري جو دوسر را مخلوط كنيد و اجازه دهيد خوب خيس بخورد، سپس به آرامي بر روي پوست مالش دهيد و صبر كنيد تا خشك شود. بعد آن را با آب گرم به آرامي شست‌وشو دهيد. اين اسكراب يك لايه‌بردار ملايم براي پوست محسوب مي‌شود.

–نصف فنجان بادام را يك شب در شير خيس كنيد. وقتي بادام خيس مي‌خورد حالت خميري پيدا مي‌كند، آن را روي پوست خود بماليد و اجازه دهيد تا خشك شود و سپس پوست‌تان را با آب گرم بشویید . اسكراب بادام برای لايه‌برداري ملايم پوست بسیار مفید است.

 

 

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *