اسانس گیاهی

استفاده از عصاره، اسانس ها و مواد خوشبو كننده فرآوري شده از گياهان در زمان هاي بسيار دور براي حفظ سلامتي و تقويت جسماني و روحي رايج بوده است.

%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d9%be%d8%b1%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84-%d9%84%db%8c%d9%85%d9%88-%d9%81%d8%b4%d8%b1%d8%af%d9%86-%d8%b3%d8%b1%d8%af

مصریها از آنها تحت عنوان حمام های آروماتیک یا همان عطر استفاده می کردند.هومر در مورد مصر اینگونه می گوید: زمین حاصل خیزی که به میزان فراوانی دارو تولید می کند تعدادی از اینها درمانی هستند و بقیه عطر می باشند.

یکی از شیمیدانان برجسته به نام زوزیم اهل بتائید خاطر نشان می کند که تقطیر خشک در معابد تحت مراقبت خدا صورت می گیرد. نوشته هایی را به دست آمده که نشان می دهند مصریها 40 قرن قبل از میلاد می دانستند که چگونه اسانس های مخروط داران را از طریق تقطیر تهیه کنند. فرعون ها از اسانس ها برای مومیایی کردن استفاده می کردند. بعد از خارج نمودن احشاء مومیاگران شکم جسد را از دارچین و عطر های دیگر پر می کردند. بعد از خیساندن در کربنات دو سود طبیعی به مدت 70 روز جسد را می شستند و آن را توسط باندی که مجهز به یک چسب مخصوص بود، می پوشاندند. این تکنیک باعث می شد که اجساد برای حداقل 3000 سال حفظ شوند. ( زمان لازم برای انتقال روح از یک جسم به جسم دیگر) موزه ها موثر بودن روش مومیایی را برایمان بیان می کنند. رومیها و یونانیها از اسانسها برای معطر کردن حمامهایشان استفاده می کردند. زمان وقوع اپیدمی بزرگ طاعون در آتن، بقراط برای غلبه بر طاعون در تمام خیابان های شهر کوزه هایی را قرار داد که در آنها بخور آروماتیک (عطر) سوخته می شد. بعد از سقوط رم، سکوت طولانی باعث فراموش شدن اسانس ها شد. در خاورمیانه حدود قرن 13 بود که بخاطر کارهای جابربن حیان، عربها بار دیگر تقطیر را کشف کردند. در همین دوران در فرانسه، اربابان و سروران از حمام های آروماتیک استفاده می کردند.

درسال 1290 پایتخت فرانسه، دارای سی حمام عمومی بود. در همین دوران است که داروسازی باعث بسط تقطیر اسانس ها شد که به آن جوهر می گفتند. در سال 1350 ژان دولاروکتی شهرت زیادی را با کتابش به نام فواید و خصوصیات جوهر بدست آورد. در زمان پادشاهی لویی 14 تمیز نبودن رایج بود. پولدار و سروران آنقدر عطر استفاده می کردند تا بوی بدنشان را مخفی سازند. در همین هنگام پادشاه در اواخر سلطنتش استعمال عطر را ممنوع اعلام کرد. در این زمان اسانس حدود شصت گیاه استخراج می کردند. به مخلوط تعدادی از این اسانس ها نام یکی از سروران را می دادند. ( نظیر عطر مارشال و …) قرن 16 هم دوران عظمت حمام های آروماتیک است. در این زمان است که صنعت عطر در گراسس به دنیا می آید. در قرن 17 نزدیک به تمام گیاهان اروپا و خاورمیانه تقطیر شدند. در قرن 18 اولین کنترلها برای آشکار ساختن تقلب ها شروع شدند.

دیمتری در سال 1775 دستگاهی را طراحی می کند که به وسیله ی آن می توان گیاهان را به کمک بخار تقطیر کرد. در نیمه ی دوم قرن 19 اولین آزمایشهای شیمیایی و تولید آغاز می شود. سال 1837 حاوی شرح کامل 44 اسانس بود. امروزه استفاده از اسانس و گیاهان دارویی در بین مردم روز به روز رایج تر می شود. با توجه به اینکه عوارض ثانویه مولکول های سینتیک در نزد همگان آشکار است.

در ايران باستان علاوه بر موارد گفته شده در همه اين تمدن ها ، انواع مواد معطر در مراسم آئيني – مذهبي – در مساجد امامزاده ها و … استفاده مي كردند.

گلاب گيرd از گل سرخ از دير باز در تمدن ايرانی جای دارد. از گلاب در مصارف خانگی ، لوازم آرايشی و بهداشتی، نيز استفاده می شده است.

در طب سنتی ايران اسانس نعنا، بيد مشك، زيره و … كاربرد های زيادی در درمان بيماری ها به ويژه درمان بيماری های معده و بسياری موارد ديگر داشته است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *