آنچه كه هنگام خرید دكمه سر‌دست باید دانست

ایده‌ی ساخت دكمه سر‌دست به صد‌ها سال پیش باز می‌گردد. درآغاز، بشر برای اتصال دو سمت سر‌آستین از دكمه و جا دكمه‌ایی كه در سمت دیگر سر‌آستین ایجاد شده بود، استفاده می‌كرد. از گذشته تا‌كنون روش‌های مختلفی برای انجام این كار وجود داشته ‌اند. این دكمه‌ها در ابتدا از جنس فلزات بودند و بعدها مزین به برخی سنگ‌ها شدند.

5c652fa095a8e2a9a0eb78df566a4ab8-225x300

دکمه سردست یا سرآستین دکمه‌ای است که برای بستن آستین پیراهن به‌کار برده می‌شود و نیز ممکن است جواهراتی برای پسران و مردان شمرده شود. دکمه سردست می‌تواند از انواع مختلف مواد مانند شیشه، سنگ، چرم، فلز گرانبها و یا ترکیبی از این‌ها باشد.دکمه‌های سرآستین در ابتدا صرفاً برای طبقهٔ اشراف و ثروتمندان بود. یکی از مدل‌های اصلی دکمه سرآستین، یک دایرهٔ خیلی کوچک است که به وسیلهٔ یک میلهٔ فلزی به دایرهٔ تزئینیِ بزرگتری متصل می‌شود.


دكمه سر‌دست به‌طور معمول برای لباس رسمی آقایان (به تازگی بر‌روی لباس خانم‌ها) درموقیت‌های رسمی،مهمانی‌ها و حتی بر‌روی لباس‌های غیر‌رسمی مشاهده می‌شود. همان طور كه واقفید از دكمه سر‌دست علاوه بر كاربرد روزانه در موقعیت‌های رسمی و مراسم ازدواج نیز استفاده می‌شود. كاربردهای آن بی‌شمارند.هنگامی كه تصمیم به خرید دكمه سر‌دست گرفتید موارد خاصی را باید در نظر بگیرید، به‌طور مثال: آیا آنها با سبك و رنگ اغلب كت و شلوارهای شما هماهنگی دارند؟ آیا با دیگر زیور‌الات شما (ساعت،انگشترها و غیره) تناسب دارند؟ و در آخر این‌كه چه نوع دكمه سر‌دستی را ترجیح می‌دهید؟ (دكمه سر‌دست‌های” یك جهته Single-Sided” یا ” دو جهته Double-Sided”و غیره). به علاوه، اندازه‌ی دكمه سر‌دست می‌بایستی در حدی باشد كه حلقه از  سوراخ به راحتی خارج نشود.

كیفیت دكمه‌های سر‌دست همانند دیگر جواهرات با یكدیگر متفاوت است. هنگام خرید می‌بایستی به كیفیت فلز و سنگ‌های نصب شده بر‌روی آن توجه كرد. نحوه‌ی ساخت و تكنیك‌های مورد استفاده در تولید دكمه سر‌دست نشانگر كیفیت آنها می‌باشند. به علاوه لعاب استفاده شده در ساخت دكمه سر‌دست از دیگر عوامل تأثیرگذار بر‌روی كیفیت آن است.
به‌طوركلی، اشخاص از طریق انتخاب دكمه سر‌دست مناسب، سبك شخصی و سلیقه‌ی خود را نشان می‌دهند. دكمه‌های سر‌دست چه از جنس پلاتین و مزین به الماس وچه ساده و شیك باشند به هر ترتیب موجب زیباتر جلوه دادن شما هستند و دقت و توجه شما را به جزئیات نشان می‌دهند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *